INDIVIDUALIŲ NAMŲ IR SODYBINIŲ SKLYPŲ SAVININKAMS APIE APSAUGĄ NUO ŽAIBO
Pereinant prie rinkos santykių pasikeitė požiūris ir į privačią nuosavybę. Gyventojams atsirado galimybė įsigyti modernius, padidinto komfortabilumo arba kitokius būstus bei įvairios paskirties statinius. Tačiau daugumos tokių būstų ir statinių savininkų požiūris į elementarius apsaugos nuo elektros, žaibo, gaisro reikalavimus išlieka “viduramžių” lygyje. Todėl kiekvienas namo savininkas, nesvarbu, koks yra pats namas (kotedžas, kaimo vietovės ar sodo namelis), turi gerai įsisavinti, kad tik nuo jo pačio, šio būsto savininko, priklauso jo palaima ir jo artimųjų gyvybė.
Pastaraisiais metais vis dažniau žiniasklaidos priemonės praneša apie nelaimingus atsitikimus dėl žaibo išlydžių, apie patirtus materialinius ir moralinius nuostolius. žaibo išlydžio srovė, tekėdama objektu, sukelia terminį, griaunamąjį (mechaninį) ir elektromagnetinį poveikį. Žmogui arba gyvūnui yra pavojingas tiek tiesioginis žaibo smūgis, tiek atvirkštinis jo išlydis, tiek ir veikianti žingsnio įtampa, jeigu žmogus arba gyvūnas atsitiktinai atsiduria žaibo srovės nutekėjimo zonoje. Kartais žaibas pasirenka keistą (apie tai nieko nenutuokiančiam piliečiui) objektą.
Dažniausiai žaibą “traukia” anomalios, patogeninės zonos, povandeninės srovės, atvirose vietovėse ant aukštumų stovintys pastatai. Tačiau ne visuomet žaibas smogia į aukščiausią vietovės tašką. Be to, egzistuoja klaidinga nuomonė, kad žaibas du kartus į tą pačią vietą nepataiko. Klaidingai manoma, kad arti pastato esantys aukšti medžiai apsaugo pastatą taip pat kaip žaibolaidis.
Žaibų išvengti negalima, bet apsisaugoti nuo jų galima. Nesant išorinės pastato apsaugos, žaibo srovės tekėjimo kelias yra nekontroliuojamas ir gali sukelti nepageidaujamų pasekmių (pavojingus potencialus žemėje, perdengimą į kitus objektus ir pan.). Žaibosaugos įrenginių įrengimo reikalavimai yra pateikti Respublikinėse statybos normose RSN 139-92 (“Pastatų ir statinių ”). Šiuo metu privačių gyvenamųjų namų ir statinių žaibosauga įrengiama pagal trijų pakopų schemą.
Išorinė pastato arba statinio apsauga nuo tiesioginio žaibo smūgio žaibolaidžiais (atskirai stovinčiais arba įrengtais ant pastato stogo), kurią sudaro žaibo ėmikliai (strypas, lynas, tinklas arba stogo metalinė danga), įžeminimo laidai (žaibo srovės nuvedikliai) ir įžeminimo įrenginys
Klysta tie, kurie galvoja, kad patys gali pastatyti žaibolaidį. Reikia žinoti, kur ir kokio aukščio žaibolaidį būtina įrengti, tiksliai nustatyti žaibo ėmiklių, žaibo srovės nuvediklių laidininkų storį, įžeminimo vietas ir kitą.
Dėl žaibolaidžių įrengimo patartina kreiptis į specialistus, nes tai yra pakankamai sudėtingas inžinerinis įrenginys. Darbų kokybė taip pat labai svarbi. Kartais gaisras kyla dėl blogai sujungtų žaibolaidžio elementų.
Elektros, informacijos perdavimo tinklų, antžeminių metalo komunikacijų įvadų į pastatą įžeminimas, prijungiant prie apsaugos nuo tiesioginių žaibo smūgių įžemiklių.
Specialių įtaisų vidinių įrenginių apsaugai nuo impulsinių ir kitų viršįtampių panaudojimas, kur tas yra būtina. Mat, žaibolaidis apsaugos jūsų namus nuo gaisro, esant žaibo išlydžiams, tačiau neapsaugos pastato viduje esančios elektroninės aparatūros nuo trumpalaikių įtampos padidėjimų. Didžiausią grėsmę kelia tiesioginis žaibas, bet aparatūrai pavojingi ir pusantro kilometro atstumu susidarantys žaibo išlydžiai. Lietuvoje tik dabar rimtai susirūpinta elektroninės aparatūros apsauga nuo žaibo išlydžio padarinių.
Patartina ir būtina įsirengti, sumontuoti objektuose, namuose, biuruose apsaugojančią nuo viršįtampių specialią įrangą. Minėtos įrangos gaminiai gali būti montuojami tiesiog elektros skydelyje ant kreipiamųjų tinklo lizdų, tinklo atsišakojimų ir pan. Rekomenduotina naudoti daugiapakopę apsaugos nuo viršįtampių sistemą.
Žaibolaidžio kaina priklauso nuo daugybės dalykų: kokio aukščio yra pastatas, grunto savitoji varža. Dėl to kad ant molingos žemės statomam namui žaibolaidžio nereikės įžeminti taip gyliai, kaip ant smėlio ar žvyro. Jeigu tankiai užstatytame privačių namų rajone vienas kaimynas įsirengia žaibolaidį, kitiems padidėja grėsmė, kad žaibas pasirinks jo stogą. Žaibolaidis sodybai kainuoja nuo 700 eurų.